Hæderstegn og initiativpræmier

Hæderstegn og initiativpræmier i 4. og 5. Hovedkreds.
Fra 2016 i den fusionerede Sydjysk Hovedkreds

HæderstegnInitiativpræmie
 2018 Bjarne Meldgaard Rasmussen, Varde  Skakklub Løgumkloster Skakklub
 2017 Jean Bloch Mikkelsen, Skakklubben Centrum Skakklubben Springeren
 2016 Hugo Madsen, Korning Skakklub Tønder Skakklub
 2015 Gert Jöhnk, Haderslev Skakklub
Bent Ebbesen, Fredericia Skakforening
 Ribe Skakklub
Skakklubben Evans
 2014 Karl Posselt, Vojens Skakklub Gråsten Skakklub
Nr. Snede Skakklub
 2013 Peder Pharsen, Ribe Skakklub
Lars Wisler Pedersen, Grindsted Skakklub
 Haderslev Skakklub
Fredericia Skakforening
 2012 Brian Lundgaard, Vejen Skakforening
Jens Otto Grabau, Stouby Skakklub
 Vojens Skakklub
Jerne Skakklub
 2011 Uwe Hansen, Aabenraa Skakklub
Flemming Ormstrup, Ølgod Skakklub
 Horsens Skakforening
 2010 Herman Petersen, Ribe Skakklub
Gert Preüssler, Fredericia Skakforening
 Bov Skakklub
Evans Skakklub
 2009 Hansjørgen Clausen, Gråsten Skakklub
Jens Nielsen, Skakklubben Centrum
 Haderslev Skakklub
Varde Skakklub
 2008 Karsten Fyhn, Skakklubben Alssund Bov Skakklub
Springeren Kolding
 2007 Helge Andersen, Bov Skakklub
Børge Guldager, Erritsø Skakklub
 Grindsted Skakklub
 2006 Jørgen Nielsen, Ribe Skakklub
Anders Christensen, Varde Skakklub
 Vojens Skakklub
Korning Skakklub
 2005 Frank Petersen, Aabenraa Skakklub
Carl Mortensen, Skakklubben Evans
 Tønder Skakklub
Skakklubben Evans
 2004 Richardt Ebbesen, Springeren Kolding Ribe Skakklub
Horsens Skakforening
 2003 Frede A. Andersen, Vojens Skakklub
Ninna Nielsen, Horsens Skakforening
 Dansk Skakklub Oversø Frørup
Evans, Vejle
 2002 Kaj Elkjær Larsen, Tønder
Preben Sørensen, Evans Vejle
 Gråsten Skakklub
Esbjerg Skakforening
 2001 Henning Højer, Lunderskov Skakklub
Martin Knudsen, Egtved Skakklub
 Vejen Skakforenin g
Esbjerg Skak Union
 2000 Kurt Petersen, Ribe Skakklub
Carl Hansen, Billund – Vorbasse Skakklub
 Fribonde Flensborg
Springeren Kolding
 1999 Svend Erik Kramer, Bov Skakklub
Eigil Sørensen, Rårup/Juelsminde Skakklub
 Bov Skakklub
Grindsted Skakklub
 1998 Claus Mogensen, Haderslev Skakklub
Jesper Lahn, Esbjerg Skakforening
 Ribe Skakklub
Erritsø Skakklub
 1997 Niels Falsig, Tønder
Helge Nielsen, Evans
 Vamdrup Skakklub
Skakklubben Centrum
 1996 Hans Holst Petersen, Brørup
Per Haras, Vejle
 Åbenrå Skakklub
Billund Skakklub
 1995 Vagn Lauritzen, Løgumkloster
Erik Pontoppidan, Evans
 Løgumkloster Skakklub
Skakklubben Evans, Vejle
 1994 Nis Peter Jollmann, Tønder
Steen Kristensen, Varde
 Vejen Skakforening
Ølgod Skakklub
 1993 Horst Wesoly, Oversø-Frørup
Bjørn Laursen, Evans
 Stouby Skakklub
 1992 Svend Erik Jensen, Vejen
Ernst Maarup, Jerne
 Tønder Skakklub
Varde Skakklub
 1991 Jørn Erik Nielsen, Åbenrå
Kjeld Madsen, Kolding
 Horsens Skakforening
 1990 Herman Kuhrt, Alssund
Brian Isaksen, Centrum
 Haderslev Skakklub
Vejle Skakklub
 1989 Jens Chr. Lund, Tønder
Johannes Klausen, Nr. Snede
 Dansk Skakklub Oversø Frørup
SKS 88
 1988 Broder Pedersen, Alssund
Svend Aage Jensen, Centrum, Esbjerg
 Gram Skakklub
Erritsø Skakklub
 1987 Bent Jensen, Ribe
Arthur Hansen, Horsens
 Skakklubben Hjørnet
Holstebro Skakklub
 1986 Ole Mathiesen, Brørup Bov Skakklub
Ringkøbing Skakklub
 1985 Thomas Philipsen, Alssund
Tage Sørensen, Herning Skf.
 Sydals Skakklub
Skakklubben Evans, Vejle
 1984 Kai Bjørnskov, Haderslev
Hans Nissen, Centrum
 Bov Skakklub
Esbjerg Skak Union
 1983 Keld Mikaelsen, Lunderskov
Herman Dam, Sct. Jørgen, Holstebro
 Dansk Skakklub Flensborg
Nordthy Skakklub
 1982 Finn Larsen, Centrum Haderslev Skakklub
Nord- og Østsalling Skakklub
 1981 Ove Christensen, Padborg
Verner Rexen, Centrum
 Tønder Skakklub
Esbjerg Skak Union
 1980 Richard Larsen, Ølgod Vojens Skakklub
Nordthy Skakklub
 1979 K. Dalsø
Erik Vesterlund, Kibæk
 Alssund Skakklub
Esbjerg Skak Union
 1978 Eggert Vognsen, Sønderborg
M.P. Mathiesen, Esbjerg
 Tinglev Skakklub
Ølgod Skakklub
 1977 Henry B. Thomsen, Vejen
Peder Thomsen, Outrup
 Haderslev Skakklub
Vinderup Skakklub
 1976 Aage Tingleff, Herning Lunderskov Skakklub
Skakklubben Evans, Vejle
 1975 Willy Vork, Ribe
Ejnar Bjerre Jørgensen, Kollemorten
 Augustenborg Skakklub
Skakklubben Centrum
 1974 Th. Reimann, Horsens Tinglev Skakklub
Sct. Jørgen, Holstebro
 1973 A.L. Andersen, Aulum Ribe Skakklub
Nørre Snede Skakklub
 1972 Søren Jensen, Vojens
Elias A. Andersen, Esbjerg
 Vojens Skakklub
Grindsted Skakklub
 1971 Frederik Schmidt, Padborg
Thomas Nielsen, Vejle
 1970 Henrik Johansen, Tinglev
N. Chr. Poulsen, Ølgod
 1969 Sejer Sejersen, Sønderborg
C.J. Lorentsen, Janderup
 1968 Willy Diedrich, Flensborg
Viggo Larsen, Vejle
 1967 Hans Nielsen, Outrup
 1966 H. Gam, Herning
 1965 Børge Borgø, Åbenrå
C. Pless, Esbjerg
 1964 A. Clausen, Sønderborg
S.H. Jakobsen, Fredericia
 1963 Th. Raun Pedersen, Tinglev
Hilbert Sørensen, Lemvig
 1962 H.A. Mortensen, Sønderborg
Martinus Jensen, Kibæk
 1961 A. Papsøe, Åbenrå
J.P. Johansen, Holstebro