Hæderstegn og initiativpræmier

Hæderstegn og initiativpræmier i 4. og 5. Hovedkreds.
Fra 2016 i den fusionerede Sydjysk Hovedkreds

HæderstegnInitiativpræmie
2017Jean Bloch Mikkelsen, Skakklubben CentrumSkakklubben Springeren
2016Hugo Madsen, Korning SkakklubTønder Skakklub
2015Gert Jöhnk, Haderslev Skakklub
Bent Ebbesen, Fredericia Skakforening
Ribe Skakklub
Skakklubben Evans
2014Karl Posselt, Vojens SkakklubGråsten Skakklub
Nr. Snede Skakklub
2013Peder Pharsen, Ribe Skakklub
Lars Wisler Pedersen, Grindsted Skakklub
Haderslev Skakklub
Fredericia Skakforening
2012Brian Lundgaard, Vejen Skakforening
Jens Otto Grabau, Stouby Skakklub
Vojens Skakklub
Jerne Skakklub
2011Uwe Hansen, Aabenraa Skakklub
Flemming Ormstrup, Ølgod Skakklub
Horsens Skakforening
2010Herman Petersen, Ribe Skakklub
Gert Preüssler, Fredericia Skakforening
Bov Skakklub
Evans Skakklub
2009Hansjørgen Clausen, Gråsten Skakklub
Jens Nielsen, Skakklubben Centrum
Haderslev Skakklub
Varde Skakklub
2008Karsten Fyhn, Skakklubben AlssundBov Skakklub
Springeren Kolding
2007Helge Andersen, Bov Skakklub
Børge Guldager, Erritsø Skakklub
Grindsted Skakklub
2006Jørgen Nielsen, Ribe Skakklub
Anders Christensen, Varde Skakklub
Vojens Skakklub
Korning Skakklub
2005Frank Petersen, Aabenraa Skakklub
Carl Mortensen, Skakklubben Evans
Tønder Skakklub
Skakklubben Evans
2004Richardt Ebbesen, Springeren KoldingRibe Skakklub
Horsens Skakforening
2003Frede A. Andersen, Vojens Skakklub
Ninna Nielsen, Horsens Skakforening
Dansk Skakklub Oversø Frørup
Evans, Vejle
2002Kaj Elkjær Larsen, Tønder
Preben Sørensen, Evans Vejle
Gråsten Skakklub
Esbjerg Skakforening
2001Henning Højer, Lunderskov Skakklub
Martin Knudsen, Egtved Skakklub
Vejen Skakforening
Esbjerg Skak Union
2000Kurt Petersen, Ribe Skakklub
Carl Hansen, Billund – Vorbasse Skakklub
Fribonde Flensborg
Springeren Kolding
1999Svend Erik Kramer, Bov Skakklub
Eigil Sørensen, Rårup/Juelsminde Skakklub
Bov Skakklub
Grindsted Skakklub
1998Claus Mogensen, Haderslev Skakklub
Jesper Lahn, Esbjerg Skakforening
Ribe Skakklub
Erritsø Skakklub
1997Niels Falsig, Tønder
Helge Nielsen, Evans
Vamdrup Skakklub
Skakklubben Centrum
1996Hans Holst Petersen, Brørup
Per Haras, Vejle
Åbenrå Skakklub
Billund Skakklub
1995Vagn Lauritzen, Løgumkloster
Erik Pontoppidan, Evans
Løgumkloster Skakklub
Skakklubben Evans, Vejle
1994Nis Peter Jollmann, Tønder
Steen Kristensen, Varde
Vejen Skakforening
Ølgod Skakklub
1993Horst Wesoly, Oversø-Frørup
Bjørn Laursen, Evans
Stouby Skakklub
1992Svend Erik Jensen, Vejen
Ernst Maarup, Jerne
Tønder Skakklub
Varde Skakklub
1991Jørn Erik Nielsen, Åbenrå
Kjeld Madsen, Kolding
Horsens Skakforening
1990Herman Kuhrt, Alssund
Brian Isaksen, Centrum
Haderslev Skakklub
Vejle Skakklub
1989Jens Chr. Lund, Tønder
Johannes Klausen, Nr. Snede
Dansk Skakklub Oversø Frørup
SKS 88
1988Broder Pedersen, Alssund
Svend Aage Jensen, Centrum, Esbjerg
Gram Skakklub
Erritsø Skakklub
1987Bent Jensen, Ribe
Arthur Hansen, Horsens
Skakklubben Hjørnet
Holstebro Skakklub
1986Ole Mathiesen, BrørupBov Skakklub
Ringkøbing Skakklub
1985Thomas Philipsen, Alssund
Tage Sørensen, Herning Skf.
Sydals Skakklub
Skakklubben Evans, Vejle
1984Kai Bjørnskov, Haderslev
Hans Nissen, Centrum
Bov Skakklub
Esbjerg Skak Union
1983Keld Mikaelsen, Lunderskov
Herman Dam, Sct. Jørgen, Holstebro
Dansk Skakklub Flensborg
Nordthy Skakklub
1982Finn Larsen, CentrumHaderslev Skakklub
Nord- og Østsalling Skakklub
1981Ove Christensen, Padborg
Verner Rexen, Centrum
Tønder Skakklub
Esbjerg Skak Union
1980Richard Larsen, ØlgodVojens Skakklub
Nordthy Skakklub
1979K. Dalsø
Erik Vesterlund, Kibæk
Alssund Skakklub
Esbjerg Skak Union
1978Eggert Vognsen, Sønderborg
M.P. Mathiesen, Esbjerg
Tinglev Skakklub
Ølgod Skakklub
1977Henry B. Thomsen, Vejen
Peder Thomsen, Outrup
Haderslev Skakklub
Vinderup Skakklub
1976Aage Tingleff, HerningLunderskov Skakklub
Skakklubben Evans, Vejle
1975Willy Vork, Ribe
Ejnar Bjerre Jørgensen, Kollemorten
Augustenborg Skakklub
Skakklubben Centrum
1974Th. Reimann, HorsensTinglev Skakklub
Sct. Jørgen, Holstebro
1973A.L. Andersen, AulumRibe Skakklub
Nørre Snede Skakklub
1972Søren Jensen, Vojens
Elias A. Andersen, Esbjerg
Vojens Skakklub
Grindsted Skakklub
1971Frederik Schmidt, Padborg
Thomas Nielsen, Vejle
1970Henrik Johansen, Tinglev
N. Chr. Poulsen, Ølgod
1969Sejer Sejersen, Sønderborg
C.J. Lorentsen, Janderup
1968Willy Diedrich, Flensborg
Viggo Larsen, Vejle
1967Hans Nielsen, Outrup
1966H. Gam, Herning
1965Børge Borgø, Åbenrå
C. Pless, Esbjerg
1964A. Clausen, Sønderborg
S.H. Jakobsen, Fredericia
1963Th. Raun Pedersen, Tinglev
Hilbert Sørensen, Lemvig
1962H.A. Mortensen, Sønderborg
Martinus Jensen, Kibæk
1961A. Papsøe, Åbenrå
J.P. Johansen, Holstebro