Hæderstegn og initiativpræmier

Hæderstegn og initiativpræmier i 4. og 5. Hovedkreds.
Fra 2016 i den fusionerede Sydjysk Hovedkreds

  Hæderstegn Initiativpræmie
 2019  Christian Dahl, Skakklubben Evans  Esbjerg Skakforening
 2018  Bjarne Meldgaard Rasmussen, Varde  Skakklub  Løgumkloster Skakklub
 2017  Jean Bloch Mikkelsen, Skakklubben Centrum  Skakklubben Springeren
 2016  Hugo Madsen, Korning Skakklub  Tønder Skakklub
 2015  Gert Jöhnk, Haderslev Skakklub
Bent Ebbesen, Fredericia Skakforening
 Ribe Skakklub
Skakklubben Evans
 2014  Karl Posselt, Vojens Skakklub  Gråsten Skakklub
Nr. Snede Skakklub
 2013  Peder Pharsen, Ribe Skakklub
Lars Wisler Pedersen, Grindsted Skakklub
 Haderslev Skakklub
Fredericia Skakforening
 2012  Brian Lundgaard, Vejen Skakforening
Jens Otto Grabau, Stouby Skakklub
 Vojens Skakklub
Jerne Skakklub
 2011  Uwe Hansen, Aabenraa Skakklub
Flemming Ormstrup, Ølgod Skakklub
 Horsens Skakforening
 2010  Herman Petersen, Ribe Skakklub
Gert Preüssler, Fredericia Skakforening
 Bov Skakklub
Evans Skakklub
 2009  Hansjørgen Clausen, Gråsten Skakklub
Jens Nielsen, Skakklubben Centrum
 Haderslev Skakklub
Varde Skakklub
 2008  Karsten Fyhn, Skakklubben Alssund  Bov Skakklub
Springeren Kolding
 2007  Helge Andersen, Bov Skakklub
Børge Guldager, Erritsø Skakklub
 Grindsted Skakklub
 2006  Jørgen Nielsen, Ribe Skakklub
Anders Christensen, Varde Skakklub
 Vojens Skakklub
Korning Skakklub
 2005  Frank Petersen, Aabenraa Skakklub
Carl Mortensen, Skakklubben Evans
 Tønder Skakklub
Skakklubben Evans
 2004  Richardt Ebbesen, Springeren Kolding  Ribe Skakklub
Horsens Skakforening
 2003  Frede A. Andersen, Vojens Skakklub
Ninna Nielsen, Horsens Skakforening
 Dansk Skakklub Oversø Frørup
Evans, Vejle
 2002  Kaj Elkjær Larsen, Tønder
Preben Sørensen, Evans Vejle
 Gråsten Skakklub
Esbjerg Skakforening
 2001  Henning Højer, Lunderskov Skakklub
Martin Knudsen, Egtved Skakklub
 Vejen Skakforenin g
Esbjerg Skak Union
 2000  Kurt Petersen, Ribe Skakklub
Carl Hansen, Billund – Vorbasse Skakklub
 Fribonde Flensborg
Springeren Kolding
 1999  Svend Erik Kramer, Bov Skakklub
Eigil Sørensen, Rårup/Juelsminde Skakklub
 Bov Skakklub
Grindsted Skakklub
 1998  Claus Mogensen, Haderslev Skakklub
Jesper Lahn, Esbjerg Skakforening
 Ribe Skakklub
Erritsø Skakklub
 1997  Niels Falsig, Tønder
Helge Nielsen, Evans
 Vamdrup Skakklub
Skakklubben Centrum
 1996  Hans Holst Petersen, Brørup
Per Haras, Vejle
 Åbenrå Skakklub
Billund Skakklub
 1995  Vagn Lauritzen, Løgumkloster
Erik Pontoppidan, Evans
 Løgumkloster Skakklub
Skakklubben Evans, Vejle
 1994  Nis Peter Jollmann, Tønder
Steen Kristensen, Varde
 Vejen Skakforening
Ølgod Skakklub
 1993  Horst Wesoly, Oversø-Frørup
Bjørn Laursen, Evans
 Stouby Skakklub
 1992  Svend Erik Jensen, Vejen
Ernst Maarup, Jerne
 Tønder Skakklub
Varde Skakklub
 1991  Jørn Erik Nielsen, Åbenrå
Kjeld Madsen, Kolding
 Horsens Skakforening
 1990  Herman Kuhrt, Alssund
Brian Isaksen, Centrum
 Haderslev Skakklub
Vejle Skakklub
 1989  Jens Chr. Lund, Tønder
Johannes Klausen, Nr. Snede
 Dansk Skakklub Oversø Frørup
SKS 88
 1988  Broder Pedersen, Alssund
Svend Aage Jensen, Centrum, Esbjerg
 Gram Skakklub
Erritsø Skakklub
 1987  Bent Jensen, Ribe
Arthur Hansen, Horsens
 Skakklubben Hjørnet
Holstebro Skakklub
 1986  Ole Mathiesen, Brørup  Bov Skakklub
Ringkøbing Skakklub
 1985  Thomas Philipsen, Alssund
Tage Sørensen, Herning Skf.
 Sydals Skakklub
Skakklubben Evans, Vejle
 1984  Kai Bjørnskov, Haderslev
Hans Nissen, Centrum
 Bov Skakklub
Esbjerg Skak Union
 1983  Keld Mikaelsen, Lunderskov
Herman Dam, Sct. Jørgen, Holstebro
 Dansk Skakklub Flensborg
Nordthy Skakklub
 1982  Finn Larsen, Centrum  Haderslev Skakklub
Nord- og Østsalling Skakklub
 1981  Ove Christensen, Padborg
Verner Rexen, Centrum
 Tønder Skakklub
Esbjerg Skak Union
 1980  Richard Larsen, Ølgod  Vojens Skakklub
Nordthy Skakklub
 1979  K. Dalsø
Erik Vesterlund, Kibæk
 Alssund Skakklub
Esbjerg Skak Union
 1978  Eggert Vognsen, Sønderborg
M.P. Mathiesen, Esbjerg
 Tinglev Skakklub
Ølgod Skakklub
 1977  Henry B. Thomsen, Vejen
Peder Thomsen, Outrup
 Haderslev Skakklub
Vinderup Skakklub
 1976  Aage Tingleff, Herning  Lunderskov Skakklub
Skakklubben Evans, Vejle
 1975  Willy Vork, Ribe
Ejnar Bjerre Jørgensen, Kollemorten
 Augustenborg Skakklub
Skakklubben Centrum
 1974  Th. Reimann, Horsens  Tinglev Skakklub
Sct. Jørgen, Holstebro
 1973  A.L. Andersen, Aulum  Ribe Skakklub
Nørre Snede Skakklub
 1972  Søren Jensen, Vojens
Elias A. Andersen, Esbjerg
 Vojens Skakklub
Grindsted Skakklub
 1971  Frederik Schmidt, Padborg
Thomas Nielsen, Vejle
 
 1970  Henrik Johansen, Tinglev
N. Chr. Poulsen, Ølgod
 
 1969  Sejer Sejersen, Sønderborg
C.J. Lorentsen, Janderup
 
 1968  Willy Diedrich, Flensborg
Viggo Larsen, Vejle
 
 1967  Hans Nielsen, Outrup  
 1966  H. Gam, Herning  
 1965  Børge Borgø, Åbenrå
C. Pless, Esbjerg
 
 1964  A. Clausen, Sønderborg
S.H. Jakobsen, Fredericia
 
 1963  Th. Raun Pedersen, Tinglev
Hilbert Sørensen, Lemvig
 
 1962  H.A. Mortensen, Sønderborg
Martinus Jensen, Kibæk
 
 1961  A. Papsøe, Åbenrå
J.P. Johansen, Holstebro