Velkommen til en ny skaksæson 2022-23!

Kære skakspiller.

Så er det på tide at komme i gang med en ny skaksæson i Vojens Skakklub.

Vores sæson begynder med fortovsskak i Rådhuscentret lørdag i uge 34, hvor der er byfest (Høtte) i Vojens. Det vil i år sige lørdag den 27. august kl. ca. 9 – 12. Det foregår uden for Vojens Stenovns Pizza på adressen Rådhuscentret 33 i Vojens.

Høtteskak er et rent propaganda-arrangement, hvor det gælder om at komme i positiv kontakt med flest mulige, der kan spille skak, eller som har lyst til at lære det – altså potentielle nye medlemmer af klubben! Der plejer at være mange mennesker i Rådhuscentret i løbet af formiddagen, så det er en god lejlighed til at gøre reklame for klubben.

Vi håber på godt vejr på lørdag (😊).


Formand og næstformand sørger for borde, stole, bræt og brikker – men vi har brug for, at en pæn andel af klubbens medlemmer møder op for at stille sig til rådighed og spille skak med byens folk! Ikke nødvendigvis hele formiddagen, men gerne en time eller to.

Hvis du er forhindret i at være med til Høtteskak, er første almindelige klubaften mandag den 29. august. Det foregår i vores ”nye” klublokale i Vojens Kultur & Musikhus, Vestergade 20 i Vojens – brug bagindgangen fra Rebslagervej.
Mød gerne talstærkt op allerede den første aften, hvor vi spiller lidt hyggeskak.
Tilmeldingsfrist til efterårets klubturnering: senest mandag den 5. september.
En foreløbig kalender for aktiviteterne i løbet af efteråret 2022 kan findes her.

Mange hilsner og på gensyn
Karl Posselt, formand