Vojens Skakklub flytter til nye lokaler

Efter lang tids usikkerhed om klubbens lokaleforhold er der nu fundet en løsning, hvor Vojens Skakklub med øjeblikkelig virkning flytter til nye lokaler i Vojens Kultur- og Musikhus, der ligger på adressen Vestergade 20 i Vojens. Det bliver dog således, at medlemmerne fortrinsvis skal bruge bagindgangen til kulturhuset. Den ligger på Rebslagervej, hvor der også er gode parkeringsmuligheder.

Bræt, brikker og ure er flyttet, og det betyder, at

vi allerede fra og med mandag den 25. april skal spille skak i Kultur- og Musikhuset.
Mange af klubbens ønsker til et nyt lokale er blevet opfyldt, og vi håber nu på ro omkring lokaleforholdene i mange år.
Udover dette indlæg på hjemmesiden bliver der i løbet af weekenden sendt besked via mail til skakklubbens medlemmer. Derefter er der en masse steder, hvor adresseoplysningerne skal rettes, så ingen kommer til at gå forgæves.